Lasteraamatute illustratsioonide näitus

Raamatukogu arendusjuhi Tiina Kriisa sõnul on ilu vaataja silmades. “Hinnata, milline on ilus lasteraamat, on just täpselt nii subjektiivne. Nõnda siis lööbki igaühe süda põksuma sootuks erinevate illustratsioonide peale sõltuvalt meie põlvkonnast, mälestustest, kogemustest, teadmistest ja paljudest muudest teguritest. Raamatukogus näeme sageli, et kunstnike ja täiskasvanud asjatundjate meelest kauneimateks tituleeritud teosed ei pruugi olla sugugi needsamad, mis laste silmad särama löövad. Samuti ei pruugi aastakümneid tagasi tehtud raamatuillustratsioonid kõnetada enam tänast last või siis vastupidi.

Seetõttu püüdsime ilusate raamatute valikul lähtuda sellest, et esindatud oleks kõik vaatenurgad. Seame esile meid endid lapsepõlves piltidega lummanud lemmikud, meenutasime, mida on aegade jooksul eelistanud meie noored lugejad, ning mõtlesime, millised illustraatorid on olnud Eestis ilmunud lastekirjanduses märgilised ja tunnustatud.

Väljapanekus on hästi näha raamatukunsti muutumine läbi aja. Väga üldistatult võib öelda, et varasem illustratsioon on detailne ja realistlik, kaasaegne lasteraamat aga fantaasiaküllane ja värvirikas. Trükitehniliste võimaluste areng ja materjalide kvaliteedi paranemine annab kaasajal hoopis suuremaid võimalusi. Rõõm on tõdeda, et läbi aegade on eesti lasteraamat püsinud kaunis, elav ja mitmenäoline,” kirjeldab Kriisa näituse kokkupaneku kontseptsiooni.

Näitusel on raamatuillustratsioone eesti kunstnike rikkalikust valikust ja mõningaid erksaid välismaiseid näiteid. Raamatukogult on eesti illustraatorite vanade raamatute eksemplarid ja vaatamiseks ka kaasaegset moodsat raamatukujundust. Vanemast ajast on esindatud Ott Kangilaski, Evald Okas, Richard Kaljo, Ilmar Linnat, Siima Škop, Vive Tolli jt. Samuti on väljas valik illustraatoreid, keda mäletavad lapsepõlvest nii tänased täiskasvanud ja saavad raamatutest imetleda ka praegused lapsed: Edgar Valter, Jaan Tammsaar, Viive Noor, Kristina Reineller, Priit Pärn, Regina Lukk-Toompere, Hillar Mets, Piret Mildeberg jt.
Uut raamatukunstnike põlvkonda esindavad Catherine Zarip, Katrin Ehrlich, Kristi Kangilaski, Gerda Märtens, Piret Raud, Marja-Liisa Plats jt.

Välja on pandud ka Rakvere Teatri peakunsntiku Eveli Variku eraomanduses olevad, teda paelunud illustratsioonidega raamatud, mis on mitme aasta jooksul erinevatest maailmanurkadest kaasa toodud.

Näitus avatakse 17. jaanuaril 2018 kell 18.
NB! Näitust on võimalik vaadata ainult enne etenduse algust.

Lisainfo www.kultuur.info leheküljel