Päris mäng

Kunstnik Marion Undusk
Nukukunstnik Rosita Raud
Helilooja Ardo Ran Varres
Mängivad Getter Meresmaa, Mihkel Vendel ja Andres Roosileht.

Värsketel vanematel on sedavõrd palju tegemist, et ilma lapsehoidjata ei saa enam kuidagi. Viimases hädas viiakse laps vanaisa juurde … puutöökotta. Vanaisal on omad mured ja ta ei vaimustu lapsehoidja ametist sugugi. Aga kui väikest last ümbritseb justkui keeristorm, siis tuleb sekkuda! Vanaisa heldib ja ühtäkki ei ole midagi huvitavamat ega olulisemat, kui jälgida väikese lapse kasvamist. Vanaisa puutööriistad omandavad täiesti uue tähenduse ja läbi mängu saavad neist tegelased, kes koos lapsega maailma avastavad. See on päris mäng!

Autor ja lavastaja Leino Rei: “Kui laps sünnib, läheb aega ja vaeva, kuni ta asjadest aru hakkab saama ja ennast emakeeles väljendada suudab. Enne emakeelt on tal aga omakeel, mis avaldub häälitsustes, nutus, naerus, püüus midagi haarata, püüus end külili keerata, roomata, käpuli tõusta, kakerdada … Aga võib olla on selles omakeeles peidus veel palju enamat? Oleks vaid aega last lugeda … Oleks aega minna päevast päeva lapse tahteimpulsside tõlkimisel lõpuni, lasta tal ise maailma avastada, oma maailma luua ja oma rada minna.

Kuskil siin on peidus iseseisvalt mõtleva isiksuse maailmataju juured. Oluline on, et antaks aega neil juurtel kasvada ja tugevaks saada. Kõik see on üks suur mäng. Lapse jaoks päris mäng. Aga argielu surub peale ja laps tuleb võimalikult kiiresti turvalistele relssidele liikuma suunata. Et ta oskaks süüa, potil käia, inimkeeli väljenduda, käituda nii, nagu ühiskondlikud ootused ette näevad. Meil ei ole päevas kuut tundi aega jälgida lapse impulsse, aga meil võiks olla vähemalt pool tundi, et seda teha. Võtame koos selle aja ja vaatame, mis juhtuma hakkab.”

Vanusele: 2–4 a

Esietendub 25. veebruaril 2018 Ovaalsaalis.

Lisainfo www.kultuur.info leheküljel